Studia przeznaczone są dla absolwentów studiów wyższych I stopnia, II stopnia i studiów jednolitych magisterskich, którzy chcą zdobyć oraz poszerzyć swoje umiejętności teoretyczne i praktyczne z dziedziny polskich tańców ludowych.
Absolwenci stanowią wykwalifikowaną kadrę do prowadzenia zajęć o profilu taneczno-artystycznym w amatorskich grupach i zespołach tanecznych działających w szkołach i w innych placówkach oświatowo-kulturalnych.
Zdobyta podczas studiów wiedza pozwoli nie tylko na profesjonalne realizowanie zajęć tanecznych o profilu taniec polski, ale również pozwoli na wprowadzanie ćwiczeń muzyczno-ruchowych i stosowanie różnych technik tanecznych rozwijających prawidłowy warsztat taneczny dzieci, młodzieży i dorosłych, poczucie ich wrażliwości muzycznej, estetyki i świadomości ruchu własnego ciała.
Absolwenci nabędą umiejętności podejmowania współpracy z instytucjami oświatowymi, instytucjami życia społecznego i kulturalnego w ramach rozwoju i promocji różnych form kultury muzyczno-tanecznej.
Wykładowcy z przedmiotów specjalistycznych to niekwestionowani specjaliści – choreografowie i etnochoreografowie z poszczególnych regionów Polski.
Program nauczania uwzględnia szeroki zakres wiedzy teoretycznej i praktycznej z dziedziny tańca:
A. Przedmioty specjalistyczne
historia tańca i baletu, polska kultura ludowa – wybrane zagadnienia, polska muzyka ludowa – wybrane zagadnienia, pieśni ludowe wybranych regionów, polski z emisją głosu, kompozycja tańca, inscenizacja i reżyseria – wybrane zagadnienia, metodyka pracy z zespołem tanecznym, tańce rzeszowskie z metodyką nauczania, tańce przeworskie z metodyką nauczania, tańce krośnieńskie z metodyką nauczania, tańce gorlickie z metodyką nauczania, tańce lasowiackie z metodyką nauczania, tańce śląskie z metodyką nauczania, tańce podlaskie z metodyką nauczania, tańce lubelskie i lubartowskie z metodyką nauczania, tańce Lachów Sądeckich metodyką nauczania, tańce kurpiowskie z metodyką nauczania, tańce Górali Żywieckich z metodyką nauczania, tańce Krakowiaków Wschodnich z metodyką nauczania, tańce spiskie z metodyką nauczania, tańce opoczyńskie z metodyką nauczania, polskie tańce narodowe z metodyką nauczania, technika tańca klasycznego z metodyką nauczania, technika wolna z metodyką nauczania, technika charakterystyczna z metodyką nauczania
B. Przedmioty ogólne
ekspresja muzyczno-ruchowa z elementami rytmiki, wiadomości o muzyce, wybrane zagadnienia z psychologii, pedagogiki i socjologii, wybrane zagadnienia z anatomii i medycyny sportu, zarządzanie i marketing w kulturze;
C. Przedmioty uzupełniające
taniec towarzyski z metodyką nauczania
Studia uprawniają do prowadzenia:
Absolwenci otrzymują: Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Warunkiem przyjęcia na studia jest ukończenie studiów wyższych I lub II stopnia lub jednolitych magisterskich.
Rekrutacja odbywa się drogą elektroniczną, w sposób ciągły, do zorganizowania grupy. Ze względu na zapewnienie jakości realizacji zajęć, liczba miejsc jest ograniczona. Kandydaci przyjmowani są na podstawie kolejności zgłoszeń.
Po potwierdzeniu kwalfikacji na studia należy dostarczyć oryginał dyplomu ukończenia studiów oraz dokonać opłaty za studia.
Miejsce składania dokumentów: Dział Kształcenia Podyplomowego, ul. Pigonia 8, 35-959 Rzeszów (budynek G1 - Biblioteka UR) pok. 52
Dział Kształcenia Podyplomowego
ul. prof. Stanisława Pigonia 8,
35-959 Rzeszów
budynek Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego
pokój nr 52
tel.: 17 872 11 48, 17 872 10 96
e-mail: [email protected]