Bezpłatne kursy dla obywateli Ukrainy

LIMIT MIEJSC W PROJEKCIE ZOSTAŁ WYCZERPANY.
NIE PROWADZIMY REKRUTACJI.

O projekcie

Projekt „Umiejętności - Język - Kultura. Innowacje w diagnozie i kształceniu kompetencji dorosłych obywateli Ukrainy” jest realizowany w ramach konkursu grantowego „Szansa - nowe możliwości dla dorosłych” realizowanego przez Fundację  Rozwoju Systemu Edukacji w ramach Osi Priorytetowej IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działania 4.1 Innowacje społeczne Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem projektu „Umiejętności - Język - Kultura. Innowacje w diagnozie i kształceniu kompetencji dorosłych obywateli Ukrainy” jest podniesienie umiejętności podstawowych osób dorosłych powyżej 18 roku życia, korzystających w Polsce z ochrony czasowej w związku z Decyzją wykonawczą Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzającą istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkującą wprowadzeniem tymczasowej ochrony. Wartość grantu wynosi 361 689.3 zł, wkład ze środków europejskich wynosi: 341 036,84 zł.

Uczestnicy projektu będą mogli podnieść umiejętności z zakresu posługiwania się językiem polskim. Wymiar godzin przewidziany programem (120 godz.) pozwala na zdobycie wiedzy umożliwiający swobodną komunikację. Dodatkowo przeprowadzać będziemy szkolenia pozwalające na zdobycie wiedzy w zakresie  instytucji w Polsce, podstaw poszukiwania pracy w Polsce, podejmowania legalnej pracy w Polsce, wiedzy o Polsce, aspektów finansowych oraz dotyczących transportu i komunikacji.

W ramach projektu, nasi uczestnicy będą mogli bezpłatnie skorzystać ze wsparcia pozaedukacuyjnego. Nasi asystenci międzykulturowi pomogą zaadoptować się do nowych warunków, będą wspierać uczestników w zakresie załatwiania spraw związanych z legalizacją pobytu, ubieganiem się o różne formy wsparcia. Pomogą wypełnić wniosek, czy przygotować pismo. Dodatkowo, uczestnicy będą mogli skorzystać z indywidualnego doradztwa prawnego i pomocy psychologicznej.

Kto może skorzystać ze szkoleń

Wsparcie w ramach projektu „Umiejętności - Język - Kultura. Innowacje w diagnozie i kształceniu kompetencji dorosłych obywateli Ukrainy” jest skierowane do osób dorosłych powyżej 18. roku życia, korzystających w Polsce z ochrony czasowej w związku z Decyzją wykonawczą Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzającą istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkującą wprowadzeniem tymczasowej ochrony.

Realizowane kursy:

• Język polski jako obcy - 120 godz.
  • Instytucje w Polsce - 18 godz.
  • Podstawy poszukiwania pracy w Polsce - 18 godz.
  • Pracuję legalnie w Polsce - 18 godz.
  • Wiedza o Polsce - 18 godz.
  • Finansowe ABC - 18 godz.
  • Transport i komunikacja 2 godz.

Jak zapisać się do projektu

1. Wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy WYPEŁNIJ FORMULARZ
  2. W okresie trwania rekrutacji dostarczyć dokumenty:
  • podanie o przyjęcie na kurs, wraz z wymaganym formularzem i oświadczeniami (otrzymają je Państwo w trakcie wizyty w Dziale Kształcenia Podyplomowego)
  • kopia dokumentu tożsamości stwierdzająca zarówno narodowość ukraińską jak i przekroczenie granicy ukraińsko-polskiej po 24.02.2022 r. (oryginał do wglądu)
  • kopia potwierdzenia nadania numeru PESEL z umieszczonym na nim skrótem UKR lub kopia potwierdzenia korzystania z ochrony czasowej (oryginał do wglądu).

LIMIT MIEJSC W PROJEKCIE ZOSTAŁ WYCZERPANY.
NIE PROWADZIMY REKRUTACJI.

Po złożeniu kompletu dokumentów każdy z uczestników przejdzie proces Identyfikacji potrzeb edukacyjnych i pozaedukacyjnych, podczas którego określony zostanie jego poziom umiejętności podstawowych. Wyniki diagnozy zadecydują o zakwalifikowaniu do projektu i przyporządkowaniu do odpowiedniej grupy.

Bliższe informacje dotyczące projektu można uzyskać w Dziale Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Rzeszowskiego,

ul. Pigonia 8, 35-959 Rzeszów, (Budynek biblioteki UR) pok. 52

tel. 17 872 11 48,17 872 10 96, e-mail: studiapodyplomowe@ur.edu.pl

Harmonogram realizacji projektu

I REKRUTACJA (grudzień 2022)

• Opracowanie dokumentów niezbędnych do realizacji projektu
  • Kampania informacyjno – promocyjna
  • Rekrutacja uczestników

II DIAGNOZA (grudzień 2022 – styczeń 2023) - harmonogram

• Identyfikacja potrzeb edukacyjnych i pozaedukacyjnych
  • Określenie poziomu umiejętności podstawowych

III WSPARCIE EDUKACYJNE (styczeń - marzec 2023 cz.3) - harmonogram

• Zajęcia z języka polskiego
  • Zajęcia z komponentów tematycznych

IV WALIDACJA (kwiecień 2023)

• Sprawdzenie umiejętności
  • Informacja zwrotna
  • Przekazanie uczestnikom świadectw ukończenia kursów.

Do pobrania:

Zaproszenia do składania ofert / szacowanie cen