Edukacja i rehabilitacja osób z ASD (Autism spectrum disorder)

Instytut Pedagogiki

dr Izabela Marczykowska

Opis studiów podyplomowych Edukacja i rehabilitacja osób z ASD (Autism spectrum disorder)

Studia podyplomowe edukacja i rehabilitacja osób z ASD (Autism spectrum disorder) wpisują się w aktualne tendencje kształcenia specjalnego, realizowanego w różnych formach. Przedszkola, szkoły i placówki (specjalne, integracyjne, ogólnodostępne) zobligowane są do zapewnienia uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z autyzmem, zespołem Aspergera i z całościowymi zaburzeniami rozwoju odpowiednich warunków edukacyjnych, dostosowanych do ich możliwości psychofizycznych, uwzględniających potencjał rozwojowy, jak również ograniczenia w różnych obszarach funkcjonowania.

Założenia programu studiów podyplomowych są odpowiedzią na standardy kształcenia nauczycieli. W wyniku realizacji zajęć przewidzianych planem podyplomowych studiów edukacja i rehabilitacja osób z ASD absolwent jest przygotowany do:

• pracy w procesie wieloprofilowej diagnozy ASD,
  • planowania, prowadzenia oraz oceny efektów zajęć osób z ASD w placówce i w środowisku domowym,
  • planowania i prowadzenia zajęć terapeutycznych indywidualnych i grupowych z uczniami z ASD na każdym etapie edukacyjnym oraz do monitorowania ich osiągnięć,
  • współpracy z innymi specjalistami w ramach zespołów diagnostycznych i wielospecjalistycz-nych,
  • organizowania profesjonalnego wsparcia dla osób z osób z ASD a także dla ich rodzin,
  • wspomagania ucznia z ASD w warunkach placówki prowadzącej wczesne wspomaganie, przedszkola lub szkoły.

Celem studiów podyplomowych jest rozwój kompetencji nauczycieli w zakresie wyzwalania potencjału rozwojowego osób z ASD na każdym etapie edukacyjnym: od wczesnego wspomagania rozwoju po przygotowanie do aktywności zawodowej. Program studiów obejmuje treści kształcenia, których realizacja umożliwi uczestnikom nabycie wiedzy, umiejętności i postaw realizujących potrzeby i możliwości edukacyjne osób z ASD, współpracę z ich środowiskiem.

Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych edukacja i rehabilitacja osób z ASD (Autism spectrum disorder) jest aktywne uczestnictwo z zajęciach oraz uzyskanie wszystkich przewidzianych tokiem studiów zaliczeń i zdanie egzaminów, potwierdzone w karcie egzaminów i zaliczeń oraz zaliczenie praktyk.

Absolwenci studiów podyplomowych uzyskują kwalifikacje w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z ASD oraz otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane na wzorze UR.

Program studiów podyplomowych Edukacja i rehabilitacja osób z ASD (Autism spectrum disorder)

PRZYGOTOWANIE PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNE SPECJALNE

• Neurofizjologiczne podstawy zaburzeń rozwoju. Farmakologia i suplementacja w ASD
  • Rehabilitacja dziecka z ASD w kontekście pedagogiki specjalnej
  • Podstawy psychopatologii, psychologii klinicznej w rehabilitacji osób z ASD
  • Metody terapii osób z ASD
  • Rodzina dziecka z ASD
  • Seksualność osób z ASD
  • Diagnoza całościowych zaburzeń rozwoju
  • Diagnoza poziomu funkcjonowania dziecka z ASD
  • Edukacja osób z ASD
  • Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z ASD
  • Mediacje i coaching rodzicielski

DYDAKTYKA SPECJALNA

• Dydaktyka specjalna
  • Diagnostyka specjalna
  • Stosowana Analiza Zachowania
  • Redukcja zachowań trudnych u osób z zaburzeniami rozwoju
  • Indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne
  • Metody komunikacji alternatywnej i wspomagającej osób z ASD
  • Stymulacja zmysłów i integracja sensoryczno-motoryczna
  • Postępowanie z uczniem z ASD wysoko funkcjonującym w szkole
  • Rozwijanie kompetencji społecznych niezależnego funkcjonowania osób z ASD
  • Integracja uczniów z ASD- organizowanie środowiska terapeutycznego – metoda cieniowania
  • Terapia zajęciowa jako terapia wspomagające
  • Organizacja i podstawy prawne specjalistycznych zajęć dla osób z ASD
  • Prowadzenie dokumentacji procesu terapeutycznego

PRAKTYKA

• Praktyka w placówkach kształcenia uczniów z niepełnosprawnością
  • Praktyka specjalnościowa w ośrodkach wczesnej interwencji (sem. I), przedszkolach specjalnych (intergracyjnych) (sem. II), szkołach (sem. III).

REKRUTACJA TRWA DO 31 PAŹDZIERNIKA 2023 R.

• kandydat na studia podyplomowe musi posiadać wykształcenie wyższe magisterskie (ukończone II stopnia lub jednolite magisterskie) o specjalności nauczycielskiej

• kopia dyplomu/świadectwa potwierdzająca kwalifikacje pedagogiczne (oryginał do wglądu).