Matematyka
-
Liczba semestrów
3 semestry
-
Liczba godzin
445 godzin
w tym 90 godzin praktyk
-
Opłata za semestr
3000 zł
Możliwość płatności ratalnych bez dodatkowych kosztów.
-
Jednostka prowadząca
Kolegium Nauk Przyrodniczych
Instytut Matematyki
-
Kierownik studiów
dr Piotr Pusz
Opis studiów podyplomowych matematyka
Studia podyplomowe Matematyka skierowane są do absolwentów studiów I i II stopnia lub jednolitych magisterskich na kierunkach, których programy studiów przewidywały co najmniej 60 godzin przedmiotów matematycznych oraz posiadających przygotowanie psychologiczno - pedagogiczne, w zakresie podstaw dydaktyki oraz emisji głosu. W trakcie studiów realizowane będzie przygotowanie merytoryczne w zakresie matematyki wyższej bezpośrednio powiązane z podstawą programową nauczania tego przedmiotu obowiązującą w szkole podstawowej (klasy 4-8) i szkole ponadpodstawowej oraz przygotowanie dydaktyczne do nauczania matematyki.
Adresaci
Studia podyplomowe matematyka mają charakter kwalifikacyjny, dają uprawnienie do nauczania drugiego przedmiotu matematyka w szkole podstawowej i ponadpodstawowej i są skierowane są do nauczycieli, którzy chcą uzyskać uprawnienia do nauczania drugiego (kolejnego) przedmiotu.
Sylwetka absolwenta
Absolwent studiów podyplomowych matematyka ma wiedzę i umiejętności z zakresu matematyki wyższej bezpośrednio powiązane z podstawą programową nauczania tego przedmiotu na wszystkich poziomach edukacji szkolnej. Zna i rozumie cele kształcenia matematycznego, potrafi dobierać treści i zadania umożliwiające rozwijanie zainteresowań uczniów szczególnie uzdolnionych. Potrafi wykorzystywać narzędzia informatyczne wspomagające pracę nauczyciela matematyki. Ma przygotowanie z zakresu dydaktyki matematyki niezbędne do nauczania zarówno w szkole podstawowej jak i ponadpodstawowej.
Kwalifikacje uzyskane przez słuchacza
Zgodnie Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, absolwent studiów matematyka jest przygotowany do nauczania matematyki jako drugiego przedmiotu w szkole podstawowej i ponadpodstawowej.
Program studiów podyplomowych matematyka
- Matematyka elementarna;
- Wstęp do logiki i teorii mnogości;
- Analiza matematyczna;
- Algebra liniowa z geometrią;
- Metody numeryczne;
- Geometria szkolna;
- Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka;
- Seminarium z rozwiązywania zadań;
- Dydaktyka matematyki;
- Repetytorium z psychologii i pedagogiki;
- Komputerowe wspomaganie matematyki;
- Seminarium dyplomowe.
W ramach studiów obowiązuje praktyka w szkole podstawowej i szkole ponadpodstawowej.
Zajęcia prowadzone są przez pracowników Uniwersytetu Rzeszowskiego w formie wykładów i ćwiczeń.
Rekrutacja odbywa się drogą elektroniczną, w sposób ciągły, do zorganizowania grupy.
Wymagane wykształcenie:
- kandydat na studia podyplomowe musi posiadać wykształcenie wyższe magisterskie (ukończone II stopnia lub jednolite magisterskie) o specjalności nauczycielskiej.
Zasady rekrutacji:
- podstawą przyjęcia na studia podyplomowe jest rejestracja elektroniczna oraz złożenie kompletu dokumentów w wyznaczonym terminie,
- udokumentowanie realizacji przedmiotów matematycznych w wymiarze co najmniej 60 godzin (wyciąg z toku studiów lub indeksu, zaświadczenie wydane przez uczelnię, na której absolwent uzyskał dyplom ukończenia lub suplement wydany do dyplomu);
- udokumentowanie przygotowania psychologiczno-pedagogicznego oraz przygotowania z zakresu podstaw dydaktyki i emisji głosu (dyplom ukończenia studiów wyższych, zaświadczenie wydane przez uczelnię, na której absolwent uzyskał dyplom lub inny dokument potwierdzający posiadanie kwalifikacji nauczycielskich).
- o przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń.
Wymagane dokumenty:
- podanie o przyjęcie na studia podyplomowe wraz z załącznikami, wygenerowane z systemu rekrutacyjnego IRK,
- kopia dyplomu ukończenia studiów II stopnia lub jednolitych magisterskich (oryginał do wglądu),
- kopia dokumentów potwierdzających, że osoba w trakcie studiów zaliczyła minimum 60 godzin z przedmiotów matematycznych
- kopia dokumentów potwierdzających, przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne oraz przygotowanie z zakresu podstaw dydaktyki i emisji głosu.
Dostarczenie dokumentów:
Podpisane podanie wraz z załącznikami i kompletem dokumentów należy dostarczyć do Działu Kształcenia Podyplomowego UR – ul. Pigonia 8, 35-959 Rzeszów (KONTAKT).