Finanse publiczne z elementami rachunkowości budżetowej

• Liczba semestrów

2 semestry

• Liczba godzin

• Opłata za semestr

Możliwość płatności ratalnych bez dodatkowych kosztów.

• Jednostka prowadząca

Kolegium Nauk Społecznych

Instytut Ekonomii i Finansów

• Kierownik studiów

dr hab. inż. Dariusz Zając, prof. UR

Opis studiów podyplomowych Finanse publiczne z elementami rachunkowości budżetowej

Celem studiów podyplomowych Finanse publiczne z elementami rachunkowości budżetowej  jest poszerzenie wiedzy i umiejętności praktycznych uczestników w obszarze finansów publicznych i rachunkowości budżetowej, co przygotuje ich do identyfikacji, diagnozy oraz rozwiązywania problemów z tego zakresu. Ukończenie studiów pozwala na zdobycie dodatkowego wykształcenia kierunkowego w przypadku osób zatrudnionych w administracji publicznej oraz wymaganych kwalifikacji zawodowych do podjęcia takiej pracy.

Adresaci studiów

Studia są adresowane do absolwentów szkół wyższych I lub II stopnia lub jednolitych magisterskich, którzy poprzez rozwój wiedzy i umiejętności w zakresie finansów publicznych i rachunkowości budżetowej chcą poprawić swoje kwalifikacje zawodowe. W szczególności dotyczy to pracowników administracji publicznej, a w tym rządowej i samorządowej.

Kadra dydaktyczna

Eksperci z praktyki gospodarczej (Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Rzeszowie, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Podkarpacki w Rzeszowie), a także kadra naukowo-dydaktyczna Instytutu Ekonomii i Finansów oraz Instytutu Nauk Prawnych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Kwalifikacje uzyskane przez słuchacza

Absolwent studiów podyplomowych otrzymuje gruntowną wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne w obszarze finansów publicznych i rachunkowości budżetowej, przygotowujące go do identyfikacji, diagnozy oraz rozwiązywania problemów z tego zakresu. W szczególności absolwent nabywa wiedzę i umiejętności związane z prowadzeniem ksiąg rachunkowych, sporządzaniem sprawozdań budżetowych i finansowych, decyzjami finansowymi i przestrzeganiem dyscypliny finansów publicznych. Absolwent uzyskuje dodatkowe wykształcenie kierunkowe w przypadku osób zatrudnionych w administracji publicznej oraz wymagane kwalifikacje zawodowe do podjęcia takiej pracy.

Świadectwo ukończenia studiów potwierdzające nabyte kompetencje, zgodnie ze wzorem obowiązującym na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Program studiów podyplomowych Finanse publiczne z elementami rachunkowości budżetowej

• Finanse publiczne w krajach Unii Europejskiej
  • System finansów publicznych w Polsce
  • Finanse jednostek samorządu terytorialnego
  • System finansowy ubezpieczeń społecznych
  • Rachunkowość budżetowa jednostek sektora publicznego
  • Prawo finansowe i budżetowe
  • Sprawozdawczość finansowa jednostek sektora publicznego
  • Konstrukcja i wykonanie budżetu zadaniowego
  • Audyt wewnętrzny i kontrola zarządcza w sferze finansów publicznych
  • Dyscyplina finansów publicznych
  • Realizacja zamówień publicznych
  • Podatek VAT w sferze finansów publicznych
  • Finansowanie projektów jednostek sektora publicznego i pomoc publiczna
  • Partnerstwo publiczno-prywatne
  • Nieprawidłowości w gospodarowaniu finansami publicznymi
  • Ochrona danych
  • Seminarium

Rekrutacja odbywa się drogą elektroniczną, w sposób ciągły, do zorganizowania grupy.

Wymagane wykształcenie:

• kandydat na studia podyplomowe musi posiadać wykształcenie wyższe (ukończone studia I lub II stopnia lub jednolite magisterskie),

Zasady rekrutacji:

• podstawą przyjęcia na studia podyplomowe jest rejestracja elektroniczna oraz złożenie kompletu dokumentów w wyznaczonym terminie,
  • o przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń.

Wymagane dokumenty:

• podanie o przyjęcie na studia podyplomowe wraz z załącznikami, wygenerowane z systemu rekrutacyjnego IRK,
  • kopia dyplomu ukończenia studiów wyższych (oryginał do wglądu),

Dostarczenie dokumentów:

Podpisane podanie wraz z załącznikami i kompletem dokumentów należy dostarczyć do Działu Kształcenia Podyplomowego UR – ul. Pigonia 8, 35-959 Rzeszów (KONTAKT).