Nie zawsze uczestnictwo w studiach podyplomowych lub kursach wiąże się z wydatkami z naszego portfela. Wiadomo, studia podyplomowe mogą okazać się kosztowną inwestycją, która zwracać się może w dalszej perspektywie czasowej. Co zrobić kiedy właśnie ruszają studia podyplomowe, które akurat bardzo nas interesują ale nie mamy oszczędności?
Na Uniwersytecie Rzeszowskim zdajemy sobie sprawę z problemów jakie mogą wyniknąć w związku z finansowaniem studiów, dlatego od lat z otwartością rozpatrujemy wnioski o rozłożenie płatności za studia na raty. Mało tego. Każdy słuchacz, który zdecyduje się na płatności ratalne może być pewien, że w związku z tym nie zapłaci nawet złotówki więcej niż czesne płatne jednorazowo.
Praktyką również stało się, że słuchacze studiów podyplomowych realizowanych na naszym Uniwersytecie korzystają z możliwości dofinansowania ze źródeł zewnętrznych. Poniżej przedstawiamy możliwości dofinasowania studiów podyplomowych w Uniwersytecie Rzeszowskim.
Baza Usług Rozwojowych to internetowa baza zawierająca oferty m.in. studiów podyplomowych, szkoleń i kursów, dzięki którym zarówno firmy jak i osoby prywatne mają możliwość rozwijania swoich kompetencji.
Kursy i szkolenia zgłoszone przez Uniwersytet Rzeszowski można sprawdzić na stronie uslugirozwojowe.parp.gov.pl
Jak dokonać zgłoszenia w Bazie Usług Rozwojowych
Osoby fizyczne
Firmy
Celem konkursu Akademia Menedżera MŚP jest dofinansowanie (za pośrednictwem operatorów) wsparcia szkoleniowego i doradczego dla mikro-, małych- lub średnich przedsiębiorców w obszarze zarządzania przedsiębiorstwem, w tym zasobami ludzkimi dla kadry menedżerskiej.
Kto może otrzymać dofinansowanie?
Mikro-, małe, średnie przedsiębiorstwa:
W ramach Akademii Menadżera MŚP 2 wsparcie mogą otrzymać również przedsiębiorstwa, które:
O środki z KFS może wystąpić każdy pracodawca w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, czyli podmiot zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę (co najmniej jedna osoba).
Na co można przeznaczyć środki
Środki KFS można przeznaczyć na sfinansowanie kształcenia ustawicznego podejmowanego przez siebie i swoich pracowników w wysokości:
Środki KFS można przeznaczyć m.in. na studia podyplomowe i kursy oraz egzaminy, w których wezmą udział pracownicy z inicjatywy pracodawcy
Wniosek o przyznanie środków z KFS na kształcenie ustawiczne musisz złożyć do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności zgodnie z terminami naboru określonymi przez PUP.
Powiatowy Urząd Pracy może sfinansować nawet do 100% kosztów studiów podyplomowych, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia.
Ponadto za okres uczestnictwa w zajęciach przewidzianych programem studiów osoba bezrobotna otrzyma stypendium w wysokości 20% zasiłku dla bezrobotnych.
Kto może skorzystać z dofinansowania studiów podyplomowych?
Z dofinansowania studiów podyplomowych może skorzystać zarejestrowana w urzędzie pracy:
Jak otrzymać dofinansowanie do studiów podyplomowych
Aby otrzymać dofinansowanie studiów podyplomowych należy złożyć wniosek o dofinansowanie kosztów tych studiów oraz dokumenty wymagane we właściwym dla miejsca zamieszkania powiatowym urzędzie pracy.
Po złożeniu stosownych dokumentów i pozytywnym rozpatrzeniu wniosku starosta zawiera z osobą bezrobotną, umowę o dofinansowanie studiów podyplomowych.
Pożyczki na kształcenie” to nieoprocentowana pomoc zwrotna (tj. pożyczka z możliwością częściowego umorzenia) dla Uczestnika projektu wynosząca nie mniej niż 600 zł i nie więcej niż 30.000 zł.
Jest to pilotażowe narzędzie Ministerstwa Rozwoju, finansowane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, ukierunkowane na wsparcie kształcenia ustawicznego. Przeznaczone jest dla osób pełnoletnich, zamieszkujących na obszarze Polski, chcących rozwijać swoje umiejętności i kompetencje.
W ramach projektu osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych mogą wnioskować o pożyczkę przeznaczoną na studia podyplomowe, kursy, szkolenia oraz inne formy kształcenia osób dorosłych oferowane przez krajowe i zagraniczne podmioty (za wyjątkiem studiów I, II i III stopnia), trwające nie dłużej niż 24 miesiące.
Bliższe informacje znajdują się na stronie: inwestujwrozwoj.pl
Dział Kształcenia Podyplomowego
ul. prof. Stanisława Pigonia 8,
35-959 Rzeszów
budynek Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego
pokój nr 52
tel.: 17 872 11 48, 17 872 10 96
e-mail: [email protected]